Микробит у продуженом боравку

Шта је микробит?

Микробит је ручни мини рачунар, креиран с идејом да децу широм света заинтересује за програмирање. Ова мала плоча у себи има уграђен процесор, а тастери и светлеће диоде нам служе за комуникацију са њим. Поред тога, микробит има бројне сензоре који нам омогућавају разне интересантне примене овг микро-рачунара.

Како изгледа микробит?

На предњој страни микробита налазе се 25 лед-диода које емитују светлост. Два тастера А и В служе нам као улази, за покретање одређене радње или слање информација другом уређају, у зависности од тога како смо га програмирали. На полеђини микробита налази се још један тастер који нам служи за ресетовање, тј. поновно покретање програма.

Микробит у себи има уграђен компас. Компас нам одређује јачину магнетног поља у близини и стране света. Још један занимљив део микробита јесте акцелерометар, који нам омогућава детекцију различитих типова покрета микробита: протресање, нагињање, удар при паду … Микробитом, такође, можемо измерити температуру у његовој околини.

У доњем рубу налази се 25 такозваних пинова, пет великих и двадесет мањих. Пинови нам служе за повезивање разних додатних сензора, али и за управљање бројним уређајима.

Путем уграђеног блутута, микробит може комуницирати са другим микробитовима, рачунаром, таблетом, мобилним телефоном и другим уређајима. Он може слати и примати информације од одругих уређаја.

Програмирање микробита

Микробит можемо програмирати на три начина: путем блокова и у програмима као што су Javascript и Python. Најлакши начин да програмирамо микробит је путем блокова.
Беспалтној платформи, која је намењена за програмирање микробит уређаја, можемо приступити овде.

Задатак за моје ученике

Одређивање претходника и следбеника броја

Потребно је да поређате блокове тако да, коришћењем карактеристика микробит уређаја, протресањем он показује најпре насумичан број од 1 до 99, а потом, кликом на тастер А микробит показује број који представља првог претходника изабраног броја, односно првог следбеника броја кликом на тастер В.

Хајде да се најпре подсетимо: Шта је претходник броја, а шта следбеник? Како одређујемо први претходник/следбеник датог броја? За колико је први претходник мањи од датог броја? За колико је први следбеник већи од датог броја?

Користећи математичке операторе, као на часу математике, у радном окружењу за програмирање микробита можемо да израчунавамо претходнике и следбенике одређеног броја помоћу оператора из категорије математике.

Потребно је  поставити неколико услова на основу којих ће програм рачунати.

У програму Мејккод, у којем програмирамо микробит покрећемо нови пројекат.

1. корак:
Поставити услов да се на микробиту прикаже насумичан број од 1 до 99. (Не задајемо од броја 0, јер не можемо одредити његов претходник, и не задајемо до броја 100, јер учимо само бројеве до 100). За то нам је потребан блок којим постављамо услове из категорије УСЛОВ. У блоку постављамо петљу променљиве из истоимене категорије блокова. Затим и петљу за приказ насумичног броја (услов који смо задали). 

Погледај први блок слике која следи:

Изглед радног окружења у програму за кодирање микробит уређаја

2. корак:
Новим улазом постављамо услов када притиснемо тастер А, на микробиту нам се исписује број који је за један мањи од насумично добијеног броја. Тиме смо одредили први претходник задатог броја.
(Други блок на приказаној слици)


3. корак:

Другим новим улазом постављамо готово исти услов, али сада у математичком оператору бирамо знак + и опцију сабирања, како бисмо израчунали број за један већи од насумично изабраног броја, односно његов први следбеник. Све то уз постављени услов када се притисне тастер В.

Овај задатак од ученика захтева добро промишљање о томе које блокове користити, како би се испунили постављени услови.

Супер савет:

Као и у другим активностима, и овде можемо искористити знања о бојама. Уколико не можете одмах пронаћи одговарајуће операторе, потрађите их помоћу боја. Пратите слику у радном окружењу Мејккода и по боји тражите команде које су вам потребне.

Ваше мишљење је важно! Како ви видите ову тему? Поделите своје мисли у коментарима испод!