Како насликати залазак сунца?
Јесење дрво и залазак сунца
Када сам открила уљани пастел као један од најприкладнијих материјала за цртање, односно осликавање у првом разреду основне школе, јесење дрво била је наша прва креативна ликовна радионица.
У то време настојала сам да своје најмлађе ђаке научим које су основне боје. Када смо то усвојили, разговарали смо и о томе како њиховим мешањем можемо добити и неке друге, такозване изведене боје.
Зашто уљани пастел?
Уљани пастел је чврст материјал за сликање и као такав погодан је за употребу у најнижим разредима основне школе. Не разређује се, те нема потребе за водом, четкицама, посудама, мрљањем, просипањем итд. Боје се лако размазују и мешају, па можемо добити безброј нијанси различитих боја. Лепо прекривају површину, а и саме су одлично покривне. Као ликовни материјал нису скупе и доступне су у локалним књижарама. Боје су интензивне и увек добијамо предивне радове. Могу се направити јаки контрасти.
У наставку погледајте дечје радове.
Ове невероватно лепе радове урадили су ученици првог разреда, моји ђаци у продуженом боравку. Методом демонстрације у програму, корак по корак, уз помоћ уљаног пастела и прстића, успели су.
Деца овог узраста обично шарају воштаним бојама и цртају њима. На овој креативној радионици, циљ ми је био да их научим неким новим техникама, да науче да поред бојица, могу и прстићима да развлаче боју, да сликање подразумева да се не оставља траг врха бојице, жута и друге боје могу имати више нијанси…. Нучили смо и како да нацртамо дрво, од стабла, дебљих грана до оних најмањих и тањих. Током рада, научили смо понешто и о хладним и топлим бојама.
Деца су била пресрећна и задовољна својим успехом.
Радове можете погледати овде.

Видео упутство како насликати јесење дрво и залазак сунца погледајте на КреативниУм Јутјуб каналу.